Sign in to follow this  
Jesus

Off Topic: The Thread

Recommended Posts

I won't use a self-check out unless they have a person staffed at a podium for when I or the machine mess up. The systems most places have are prone to errors, are slower than a 486, and hard to use when you've got an entire cart of food and only 3 bagging areas to keep your bagged food as you empty the cart.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I won't use a self-check out unless they have a person staffed at a podium for when I or the machine mess up. The systems most places have are prone to errors, are slower than a 486, and hard to use when you've got an entire cart of food and only 3 bagging areas to keep your bagged food as you empty the cart.

See this is when having been a cashier before helps I know all the codes for anything. Also most stores are usually staffed. If you want something done right do it yourself comes to mind :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I won't use a self-check out unless they have a person staffed at a podium for when I or the machine mess up. The systems most places have are prone to errors, are slower than a 486, and hard to use when you've got an entire cart of food and only 3 bagging areas to keep your bagged food as you empty the cart.

I get flustered when I have people waiting behind me and the stupid scanners act up. I never know when it is ok to remove the bags and place them on my cart and inevitably I end up with a no room left in my plastic bags and the machine sternly telling me to place the shopping bags back in the bagging area.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I just got my Subway meal for free...

Guy asked me the price and he said if I remember the price then he would give it to me for free.... $6.16 I said... so he said have a great day :)

It pays to predictable sometimes

  • Downvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

I just got my Subway meal for free...

Guy asked me the price and he said if I remember the price then he would give it to me for free.... $6.16 I said... so he said have a great day :)

It pays to predictable sometimes

Doesn't eating Subway so regularly get old really quick? I don't think I could eat a sandwich every day for lunch...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doesn't eating Subway so regularly get old really quick? I don't think I could eat a sandwich every day for lunch...

Not really... I love sandwiches. Plus there are not many other "healthy" options here at my work.

Subway

Chinese Food

Pizza Place

Pizza Place

Grill (Burgers and Fries)

I dont have a microwave or fridge here either... so my options are limited.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Not really... I love sandwiches. Plus there are not many other "healthy" options here at my work.

Subway

Chinese Food

Pizza Place

Pizza Place

Grill (Burgers and Fries)

I dont have a microwave or fridge here either... so my options are limited.

That blows. I'd at least need a microwave...

Made a new wallpaper. I was bored.

DsktopNew.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Not really... I love sandwiches. Plus there are not many other "healthy" options here at my work.

Subway

Chinese Food

Pizza Place

Pizza Place

Grill (Burgers and Fries)

I dont have a microwave or fridge here either... so my options are limited.

I would get sick of all those options in a week. Don't you have a lunch box and a cold pack?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I would get sick of all those options in a week. Don't you have a lunch box and a cold pack?

I might not sure. I would just pack a sandwich and chips and a drink if I did that... which is what Subway is... and even then it might cost me more. I get meat from the deli and cheese

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 loaf of Bread is like $1.79, 1 lb of meat is ~$5 from the deli, cheese is the thing you wait for to go on sale and can usually get 2 packs for $5.98 from Sargento, and there you have at least two weeks worth of meals, a bag of apples and Roundy's yogurt which is always like 10 for $5. $20 for two weeks worth of meals? That's what I do at work, I couldn't imagine buying food here everyday from the Union, and we do have a Subway down the street. I think if I didn't bring my own lunch I would waste too much meony, gain a lot of weight eating here, and then throw it all up two weeks later when I get really sick from all of it.

Besides, Subway gives me really rank burps.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boar's head?! :lol:

"What you have for lunch today?"

"Not much, yogurt, milk, and a boar head sandwich".

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 loaf of Bread is like $1.79, 1 lb of meat is ~$5 from the deli, cheese is the thing you wait for to go on sale and can usually get 2 packs for $5.98 from Sargento, and there you have at least two weeks worth of meals, a bag of apples and Roundy's yogurt which is always like 10 for $5. $20 for two weeks worth of meals? That's what I do at work, I couldn't imagine buying food here everyday from the Union, and we do have a Subway down the street. I think if I didn't bring my own lunch I would waste too much meony, gain a lot of weight eating here, and then throw it all up two weeks later when I get really sick from all of it.

Besides, Subway gives me really rank burps.

Ok, lets go with real numbers...

1 Loaf of Bread - $4

1 lb of meat - $9.99

1 lb of cheese - $6.99

Case of Diet Soda - $6

1 big bag of chips - $6

So that is for 2 weeks which is about $33 or $3.30 a day... then you factor in my time to make it every night... then you start getting into the big bucks :D

I get home around 6:30 to 7:30pm then off to the gym till about 9 or 9:30.. then I have to make dinner and study maybe play a game or watch TV to unwind... lol not really worth it IMO to save less than $15 a week.

  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, lets go with real numbers...

1 Loaf of Bread - $4

1 lb of meat - $9.99

1 lb of cheese - $6.99

Case of Diet Soda - $6

1 big bag of chips - $6

So that is for 2 weeks which is about $33 or $3.30 a day... then you factor in my time to make it every night... then you start getting into the big bucks :D

I get home around 6:30 to 7:30pm then off to the gym till about 9 or 9:30.. then I have to make dinner and study maybe play a game or watch TV to unwind... lol not really worth it IMO to save less than $15 a week.

Where are you getting your meat? I'm looking at Pick N' Save. This week they have:

turkey on sale for $4.99/lb.

Dannon yogurt 10/$4

Roundy's split top wheat $1

apples $.88/lb= $3.85 for 2 weeks

Cheese 1lb 6.99

Water- free

Equals 20.83 give or take. :lol: :lol:

But I hear you, we have a walk in cooler here so I can keep all my food at work and just make something whenever I'm hungry. If I had to make all my food at home before work, I would probably still be buying lunch at least three times a week.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I make a sandwitch in the AM before work, I was surprised how much money I started saving, exceptions are hangovers or hitting the snooze too many times

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this